فوت و فن

اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

ازدواج چیست که این همه توجه را جلب می کند

محققان از رشته های مختلف در حال کشف این موضوع هستند. از منظر تکاملی، ازدواج  به عنوان عامل تقویت و تداوم گونه شناخته می شود. از دیدگاه جامعه شناسی، ازدواج پیوندهایی بین گروه ها و افراد مختلف ایجاد می کند.

دکتر روانشناس ازدواج  روی زوجین و ارتباط بین آنان متمرکز است. به عنوان مثال :

 • چه چیزی دو نفر را به هم نزدیک می کند؟
 • چه چیزی آن ها را کنار هم نگه داشته است؟
 • چه چیزی آن ها را از دور می کند؟
 • همدلی و ارتباط زوجین چگونه بر سلامتی و خوشبختی آن ها تأثیر می گذارد؟
 • چگونه طلاق بر متغیرهای مشابه تأثیر می گذارد؟
 • آیا ما قرار است فقط یک همسر باشیم؟
 • فرزندآوری چه تاثیری بر پیوند ازدواج دارد؟
 • طلاق چه تاثیری بر فرزندان دارد؟
 • اقدامات دولت چگونه می تواند بر سلامت ازدواج تأثیر بگذارد؟
 • استرس چه تاثیری در رابطه دارد؟
 • کمبود صمیمیت چگونه بر رابطه تأثیر می گذارد؟
 • چه عواملی احتمال طلاق را افزایش می دهد؟
 • چگونه تربیت فرد بر روابط عاشقانه وی تأثیر می گذارد؟

در نتیجه تحقیق پیرامون این پرسش ها؛ دکتر روانشناس بهتر می توانند به زوجین قبل، در حین و بعد از ازدواج و یا در بحران های زندگی کمک کنند.

                                                                                                    ازدواج

نگاهی به روانشناسی ازدواج

جدا از خود ما، هیچ فرد دیگری به اندازه همسر، در سلامتی جسمی و روانی ما تأثیر ندارد. مطالعات بی شماری به این موضوع اشاره دارند. شریک زندگی ما به دلیل مجاورت روزمره، ما را بهتر از دیگران می شناسد چون همسران ما ویژگی ها و اخلاقیات خاص ما را می دانند و با گذشت زمان  این شناخت بیشتر نیز می شود. اما وقتی همه چیز آن جور که باید و درست است پیش نمی رود،  شرایط می تواند به طور کامل برعکس شود. درگیری ها در همه زمینه ها می تواند فاصله بین زوجین را زیاد کند و به بنیان خانواده آسیب برساند. در دسترس بودن یک دکتر روانشناس ازدواج و مشاوره با آن برای حل مشکلات زناشویی کمک شایانی می کند.

 فواید مشاوره پیش از ازدواج

مراجعه به دکتر روانشناس قبل از ازدواج فواید زیادی دارد و زوجینی که دوران نامزدی را سپری می کنند می توانند  از این مزیت استفاده می کنند. مشاوره قبل از ازدواج می تواند به زوجین کمک کند تا در برقراری ارتباط، بحث در مورد مسائل گذشته، یادگیری حل مشکلات به طور موثر و حتی شناخت بهتر از یکدیگر برسند. طبق نتایج بدست آمده از تحقیقات، در زوج هایی که مشاوره قبل از ازدواج  را می گذرانند، میزان موفقیت در زندگی مشترک  30٪ بیشتر از زوج هایی است از راهنمایی های مشاور استفاده نمی کنند. منتظر نمانید که در زندگی به مشکل بخورید و سپس یه دکتر روانشناس مراجعه کنید. مراجعه به دکتر روانشناس ازدواج می تواند در یادگیری برقراری ارتباط، شناختن یکدیگر در سطح عمیق تر و جلوگیری از مشکلات احتمالی در آینده به زوجین کمک کند.

  مزایای مشاوره قبل از ازدواج

مراجعه به دکتر روانشناس ازدواج  قبل از شروع زندگی مشترک پایه و اساس محکمی برای زوجین ایجاد می کند. در ادامه مزایای رفتن به مشاوره قبل ازدواج را ذکر می کنیم:

 • برقراری ارتباط را یاد می گیرید

یکی از بزرگترین مشکلات ازدواج ناتوانی در برقراری ارتباط است. زن و شوهرهایی که نمی دانند چگونه با یکدیگر صحبت کنند، ازدواج خود را برای ناکامی تنظیم می کنند. ارتباط کلید اصلی برای یک ازدواج شاد و سالم است.

شما و همسرتان باید بتوانید در مورد هر چیزی صحبت کنید. درباره اتفاقات روزمره، در مورد آینده و در مورد پول و سایر موضوعات مهم زندگی با یکدیگر صحبت کنید. زوجین علاوه بر یادگیری نحوه ارتباط بهتر با نیازها و خواسته های فردی، نحوه درک بهتر یکدیگر را نیز یاد می گیرند. آنها مهارت های دلسوزی و ارتباطی را به دست می آورند که آنها را در شرایط سخت گذرانده است. یادگیری نحوه برقراری ارتباط در مشاوره پیش از ازدواج شما را برای داشتن یک رابطه سالم و رو به جلو آماده می کند

                                                                                              مشاور ازدواج

 • این فرصت را برای رسیدگی به مسائل فراهم می کند

مشاوره قبل از ازدواج نیز فرصتی عالی را برای زوج ها فراهم می کند تا قبل از جدی شدن با مسائلی روبرو شوند که می تواند منجر به طلاق شود. با صحبت با یک مشاور، زوجین ممکن است بتوانند اختلافات مالی را حل کرده یا در مورد برنامه های خود برای بچه دار شدن صحبت کنند. پرداختن به مسائل قبل از ازدواج بهترین راه برای اطمینان از پایه ای محکم برای آینده و اجتناب از درگیری های جدی پس از روز بزرگ است. البته، مهم است که زوجین هنگام حضور در مشاوره قبل از ازدواج صادق باشند. این تنها راه درک مزایای این سنت قدیمی است.

 • به زوج ها کمک می کند تا آینده را برنامه ریزی کنند

بسیاری از مشاوران قبل از ازدواج به زوج ها کمک می کنند تا در مورد مسائل فعلی خود صحبت کنند. آنها همچنین به آنها در برنامه ریزی فعال برای آینده کمک می کنند. یک مشاور می تواند به زوج ها در تعیین اهداف مالی یا تنظیم خانواده کمک کند و می تواند به آنها در یافتن راه هایی برای دستیابی به این اهداف کمک کند. مشاوره قبل از ازدواج محل مناسبی است تا زوجین در مورد انتظارات خود از زندگی زناشویی و آنچه که شخصا در آینده می خواهند صحبت کنند. مشاوران قبل از ازدواج به مراجعان خود کمک می کنند تا بر اهداف سالم و تغییرات رابطه تمرکز کنند.

 • این اجازه را می دهد که زوجین عالقانه تصمیم بگیرند

صحبت با فردی که مدتهاست ازدواج کرده است یکی دیگر از مزایای بزرگ مشاوره قبل از ازدواج است. وقتی با یک مشاور صحبت می کنید، از توصیه های خردمندانه در مورد ازدواج بهره مند می شوید. این چیزی فراتر از این است که کسی آنچه را که از یک کتاب آموخته است به اشتراک بگذارد. این کسی است که آنچه را که از زندگی واقعی آموخته است به اشتراک می گذارد. در حقیقت، بسیاری از مشاوران قبل از ازدواج با اعتماد، صمیمیت و مسائل مالی که زوج های جوان را آزار می دهد، دست و پنجه نرم کرده اند. آنها می توانند توصیه های آزمایش شده و تشویق اساسی را ارائه دهند.

 • این به زوجین اجازه می دهد تا چیزهای جدیدی در مورد خود کشف کنند

هنگام کار با زوج های نامزد، مشاوران سوالات زیادی می پرسند. گوش دادن دقیق به پاسخ های شریک زندگی شما، راهی عالی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن فرد است. بله، بسیاری از زوج ها تصور می کنند که هیچکس شریک زندگی خود را بهتر از آنها نمی شناسد. با این حال، مشاوران می توانند به ارائه اطلاعات مهمی که شریک آنها تمایلی به اشتراک گذاری آنها ندارند، کمک کنند. این فرصت های رشد عالی را ارائه می دهد در حالی که به زوج ها کمک می کند تا درباره یکدیگر بیشتر بیاموزند. همچنین یک فضای امن برای افراد است تا مواردی را که از آنها عصبی یا ناراحت هستند با شرکای خود به اشتراک بگذارند. اگر یکی از زوجین قبلاً در روابط، ناموفق بوده است، می تواند بسیار مفید باشد.

 • در مورد مسائل گذشته بحث کنید

یکی از مزایای مشاوره قبل از ازدواج این است که این فرصت بی نظیر را به زوجین می دهد تا در مورد مسائل گذشته به صراحت بحث کنند.

 •  یکدیگر را بشناسید

به راحتی می توان گفت که اگر می خواهید ازدواج کنید احتمالاً فکر می کنید که همسرتان را خیلی خوب می شناسید. گذراندن جلسات مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما کمک کند تا در سطح عمیق تری با همسرتان آشنا شوید. مشاوره پیش از ازدواج  عمیقاً به احساس واقعی همسرتان درباره ازدواج، نقش های جنسیتی، گذشت، اعتقادات معنوی و موارد دیگر کمک می کند.

 • درباره مشکلات احتمالی بحث کنید

حضور در جلسات مشاوره روانشناسی قبل از ازدواج به شما و همسرتان کمک می کند مشکلات احتمالی پیش رو را در آینده شناسایی کنید. مسائل مربوط به عصبانیت، اعتیاد و بسیاری از زمینه های احتمالی دیگر ممکن است در طول مشاوره قبل از ازدواج کشف شود. دانستن این مشکلات قبل از ازدواج می تواند به زوجین کمک کند تا  در مورد چگونگی رسیدگی به چنین موضوعاتی در زندگی مشترک خود برنامه ریزی کنند.

 • حل مشکلات را بیاموزید

یکی از بزرگترین مزایای مشاوره پیش از ازدواج، یادگیری نحوه حل مسئله است. حل مشکلات شامل یادگیری نحوه مکالمه با یکدیگر، حفظ آرامش، احترام، صبر، صراحت گفتار و یادگیری گوش دادن به یکدیگر است.

 • درباره انتظارات صحبت کنید

مشاوره زوجین قبل از ازدواج به بحث در مورد انتظارات زناشویی کمک می کند. این موارد شامل نحوه رسیدگی به مسائل مالی زوجین و اینکه چه انتظاراتی از همسر خود در زندگی مشترک دارند می باشد.

بحث و نتیجه گیری

اگر می خواهید یک زندگی موفق همراه با آرامش را شروع کنید توصیه می شود از مشاور و رواشناس پیش از ازدواج کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که مشاوره قبل از ازدواج برای همه زوج ها است. اگر شما یک درمانگر ازدواج و خانواده هستید، ارائه مشاوره قبل از ازدواج یک راه عالی برای کمک به دیگران و ایجاد پایگاه مشتری است. البته، این یک راه عالی برای به اشتراک گذاشتن خردی است که در ازدواج خود به دست آورده اید. یکی از مسائل مهم برای اینکه ما تصمیمی بگیریم باید ازدواج کنیم یا خیر بحث خودشناسی است که ما باید ابتدا خودمان را شناخته، با روحیات خود آشنا شویم و ببینمی برای چه می خواهیم ازدواج کنیم. حال سایت فوت و فن دو پکیج آموزشی بسیار مفید برای شما عزیزان تهیه کرده است که عبارتند از: آموزش آگاهی های قبل ازدواج و آموزش های قبل از ازدواج که با تهیه این پکیج می توانید به شناخت برسید و یک انتخاب آگاهانه داشته باشید.

 

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.