فوت و فن

رابطه ی ازدواج موفق با پول و امکانات مالی

سوال

دختری هستم 27 ساله. در انتخاب همسر و شریک زندگی بسیار تردید دارم. خواستگاری دارم که دارای امکانات زندگی خوبی میباشد (خانه‌ای برای سکونت، شغلی مناسب و ماشین). با توجه به شرایط موجود در جامعه ی ایرانی، ایا منطقی است که من او را بخاطر داشتن حداقل امکانات مالی به عنوان همسر انتخاب کنم؟در حالیکه می خواهم سایر معیارهایم را نادیده بگیرم؟

جواب:

ازدواج پدیده ای بسیار پیچیده و چند بعدی است که نمی توان فردی را صرفا بخاطر داشتن یک معیار عمده به عنوان همسر برگزید. اینکه امروزه مسائل مالی حرف اول را در جامعه ی ایرانی میزند و داشتن پول و امکانات مالی به تامین قسمتی از آرامش کمک می کند شکی نیست اما این دلیل متقاعدکننده و منطقی‌ای برای انتخاب تک بعدی شریک زندگی نمی باشد.
در ازدواج عوامل مهمی تاثیرگزار است که باید حتما مد نظر طرفین قرار بگیرد. یکی از عوامل مهم و اصلی ترین عامل جذابیت طرفین برای یکدیگر میباشد.

منظور از جذابیت چیست؟ ایا جذابیت به معنای زیبایی است؟ خیر

جذابیت یعنی به دل نشستن و با زیبایی کاملا متفاوت است. گاها تجربه کرده ایم که فردی را می بینیم که زیبا به نظر می رسد اما به دل ما نمی‌نشیند یا بارها پیش آمده است که فردی برای دوستمان زیبا یا جذاب بنظر می رسد اما همان فرد برای ما دلنشین نیست. در این موضوع پی می بریم که زیبایی و جذابیت، خوش اندامی، رفتار و … نسبی می باشد و برای هر فردی متفاوت از فردی دیگر می باشد. ممکن است من فردی را بسیار خوش هیکل و خوش اندام ببینم اما همان فرد برای شما هیچ خوش اندامی ای نداشته باشد. پس در این موارد هیچ مطلقی وجود ندارد بلکه همه چیز نسبی است. در نتیجه مهم است که طرف مقابلِ ما به دل بنشیند و تک بعدی به مسئله نگاه نکنیم.
در مورد جذابیت سوالاتی را باید هر فرد از خودش بپرسد ( زمانی که خواست به طرف مقابلش به عنوان یک شریک زندگی نگاه کند) مانند:
• آیا من می‌توانم با طرف مقابلم راحت و بدون هیچ نگرانی‌ ای بیرون بروم؟ یا وقتی او را در کنار خودم متصور می شوم احساس خوبی ندارم و می گویم خیلی به هم نمی‌اییم یا که من خیلی بهترم تا او و حرفهایی از این قبیل.
• آیا می‌توانم با افتخار او را به همکارانم و دوستانم و اقوام معرفی کنم؟ یا خیر؟ هنگامیکه بخواهم با او بیرون بروم نگرانم که مبادا کسی ما را با هم ببیند و اگر کسی ما را با هم دید سریع مسیر را عوض می کنم تا کمتر کسی متوجه شود که این همسرِ من است؟
• ایا از در کنار او بودن خرسندم و لذت می¬برم؟
• ایا زل زدن در چشمانش برای من شیرین و لذتبخش است؟
• ایا می توانم به راحتی به او ابراز احساسات کنم و به او حرفهای عاشقانه بزنم؟
• ایا احساسات جنسی به طرف مقابلم دارم و او و چهره‌ی او برایم تحریک کننده است؟
• ایا میتوانم به راحتی او را در آغوش بکشم؟
• ایا می توانم او را ببوسم؟
• ایا میتوانم با عشق، با او همبستر بشوم؟ یا همبستری برایمان لذت بخش نیست؟
• اگر فرزند مشترک ما شبیه همسرم بشود من چه احساسی نسبت به فرزندم خواهم داشت؟
• اگر من چند روزی او را نبینم آیا احساس دلتنگی می کنم (برای چهره اش، برای حرف زدنش، برای بیرون رفتن با او و …)
یکی از اشتباهات رایجی که امروزه افراد دارند ( که شامل خودِ فرد و هم خانواده ی فرد می شود) این است که با خود می گویند که مهم این است که طرف مقابل من پول کافی برای زندگی دارد و بقیه معیارها را نادیده گرفته و خودشان را با حرفهایی از این قبیل گول میزنند که مهم این است که من در حسرت خانه و ماشین و پول نباشم، پول حرف اول را می‌زند، پول خوشبختی می‌آورد، من نمیخواهم فرزندم را با حسرت داشتن یک سری چیزهای کوچک بزرگ کنم و ما تا کی کار کنیم تا خانه دار شویم و …
و اما سوال مهم اینجاست که آیا طرف مقابل ما تا ابد همین وضعیت را دارد؟ ایا تا اخر پولدار است؟
نمیخواهم به این قضیه به صورت منفی و بدبینانه نگاه کنم بلکه می¬خواهم به طور منطقی نگاه کنم که همانطور
که طرف مقابل شما الان پول کافی برای تشکیل یک زندگی دارد پس ممکن است یک روز این پول ها را بر اثر اتفاقی از دست بدهد و از طرفی فردی که پول کافی برای تشکیل زندگی ندارد اما همت کافی برای پول دراوردن دارد و فرد سخت کوشی است ایا نمیتوان به او به عنوان یک شریک زندگی نگاه کرد؟ به عنوان فردی که می¬توان به او تکیه کرد و یک زندگی خوب را ساخت؟ و ایا همیشه همه چیز در حالت ثابت و یکنواخت باقی خواهد ماند؟
همانطور که این قضیه در رابطه با زیبایی نیز صادق است. افرادی که طرف مقابل خود را بر اساس اینکه زیبایی هایی خاص دارد انتخاب می کنند، ایا این زیبایی دائمی است؟ ایا امکان ندارد که فردی زیباییش را بر اثر حادثه ای از دست بدهد؟ یا در حالت خوشبینانه، زمانیکه ما پا به سنین 40 سالگی به بالا
می گذاریم ایا این زیبایی هنوز وجود دارد؟ یا بر اثر افزایش سن موهایمان می ریزد، دندان هایمان زیبایی اولیه را ندارد، موهایمان سفید می شوند، پوستمان چروکیده می شود و ممکن است که بعضی از بیماری ها به سراغمان بیایند. در این حالت تکلیف چیست؟ شما چگونه فکر می کنید؟
ایا وقتی شریک زندگیِ ما بر اساس زیبایی انتخاب شود و بعد از مدتی زیبایی هایش را از دست بدهد، منطقی است چه تصمیمی بگیریم؟ او را رها کنیم؟ از او منزجر و دلزده بشویم؟ یا بقول معروف بسازیم و بسوزیم یا….
در مورد مسائل مالی البته که همیشه همه چیز در حالت یکنواخت باقی نمی ماند و افرادی بوده و هستند که از زیر صفر شروع کرده اند اما به موفقیت های بزرگی دست یافتند و بالعکس.
مورد مهمتر اینکه آیا ما وقتی فردی را بخاطر پول و امکانات مالی انتخاب می کنیم ایا وقتی این پول از دست برود ایا ما همچنان او را می پذیریم به عنوان همسر و شریک زندگی؟ یا خیر و ان فرد دیگر، مهم بودن خود را در زندگی ما از دست داده است.
با توجه به نقش پول در زندگی امروزه، بسیار شاهد ان پدیده بوده و هستیم که دختران جوان ما به راحتی مردی مسن را به عنوان شریک زندگی خویش انتخاب می کنند و از طرفی نیز پسران جوان ما که امکانات مالی مناسبی برای تشکیل زندگی ندارند حاضر شده که با زنان مطلقه و یا زنان بیوه ای که سالها از خودشان بزرگتر هستند ازدواج کنند و یا حتی به دنبال آن هستند که با دختری ازدواج کنند که پدرشان پولدار و ثروتنمد باشد و بتواند آنها را به عنوان داماد ساپورت کند.
آیا انتخاب چنین دختری تضمین کننده این قضیه است که پدر او ثروتش را تا اخر عمر نگه میدارد؟ یا از دست می¬دهد؟یا که پدر آن دختر ثروتش را خیریه می کند مثل هزاران نمونه که شاهد آن بوده و هستیم.
آیا چنین دختری مهارت های زندگی و همسرداری دارد؟یا که صرفا بخاطر اینکه پدرش ثروتمند است دلیل موجه و منطقی ای وجود دارد که به عنوان شریک زندگی برگزیده شود؟
کمی قابل تامل است….
نگاه شما به این قضیه چیست؟
شما چه فکری می کنید؟
ایا چنین انتخابی تنها بخاطر داشتن پول و امکانات مالی درست است؟
شما چگونه انتخاب می کنید؟ پول را انتخاب می کنید یا سایر موارد را؟ یا بهتر است بگوییم منطقی انتخاب می کنید؟
در مقالات بعدی از زوایای مختلف این قضیه را مورد بررسی قرار می دهیم.
به یکی از صدها نمونه ای که با چشمان خودم دیده ام توجه کنید:
مراجعی 19 ساله داشتم که خواستگاری داشت با 12 سال اختلاف سن. دختر از نظر ظاهری بسیار زیبا و عالی بود می توانست با موقیعت های بهتر و شایسته تری ازدواج کند. هنگامیکه که دلیل انتخابش را پرسیدم که چرا این فرد را انتخاب کردی با وجود تفاوت های بارزی که داشتند، او گفت که خب امکانات مالیِ خوبی داشت و من گفتم خب دیگه نمیخواهم کلی سختی بکشم تا خانه دار و … شوم. این دو فرد با هم ازدواج کردند و دختر سایر معیارها را نادیده گرفت و فقط به بحث مالی اکتفا کرد. اما بعد از گذشت یکسال از زندگی مشترک پسر تمام دارایی اش را از دست داد… و الان هیچ چیزی ندارد. ایا خوب است که ما تمام معیارها و شایستگی های خودمان را نادیده بگیریم و بگویمم پول در زندگی نقش مهمی دارد؟ ایا نمی توان با فردی ازدواج کرد که به جای اینکه تمام امکانات زندگی را داشته داشته باشد، زرنگ و کاری و مسئولیت پذیر باشد؟ متعهد باشد؟ با معیارهای ما سنخیت داشته باشد؟ جذابیتی برای ما داشته باشد؟
به راستی مگر داشتن پول و امکانات مالی در زندگی چقدر تضمین کننده‌ی دوام زندگیِ مشترک است؟
ایا نمی‌شود این پول و امکانات را به مرور با یکدیگر در کنار هم بدست بیاوریم؟
شما چطور فکر می کنید؟
کمی تامل لازم است ….
فرشته همایونی
کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.