فوت و فن

نکاتی راجع به مسائل زناشویی

مسائل زناشویی

نکاتی راجع به مسائل زناشویی می تواند به بهبود رابطه زناشویی کمک شایانی کند. تمام فیلم هایی که در بزرگسالی یا کودکی دیده ایم از سفید برفی تا تایتانیک نگاهی اجمالی به عشق واقعی را به ما نشان داده است. در نتیجه، ازدواج برای بیشتر افراد ایده ی خوبی به نظر می رسد. بالاخره چرا نباید اینطور باشد؟ چه کسی نمی خواهد با هم به غروب بروند و تا ابد خوشبخت زندگی کنند و طعم واقعی عشق و دوست داشتن را بچشند؟ اما فیلم ها ظاهر آن را آسان می کنند و همانطور که گاهی اوقات می بینیم افراد متاهل می گویند که ازدواج در زندگی واقعی گاهی اوقات به هیچ وجه آسان نیست. در حقیقت، برای بسیاری از زوج ها، اگر نمی دانند چگونه از پس مشکلات خود برآیند، ممکن است کاملاً بدبخت شوند. اگر در مورد ازدواج فکر کنید هیچ کس به ما یاد نمی دهد چگونه یک ازدواج شاد و سالم داشته باشیم. اگر والدین ما آن را برای ما الگو قرار نداده اند، ما هیچ ایده ای نداریم که چگونه این کار را خودمان انجام دهیم. به همین دلیل، تقریباً همه ازدواج ها مشکل دارند. برخی از زوج ها در طی فراز و نشیب در طول سالها بهتر از دیگران کار می کنند، اما همه آنها دارای این مشکلات هستند. صرف نظر از این که مشکلات شما منجر به طلاق می شود یا به طور موثر برطرف می شوند، اکثر زوج های متاهل مسائل مشابهی دارند. بنابراین، ما می خواهیم در این مقاله نگاهی به رایج ترین مشکلاتی که اکثر ازدواج ها با آن روبرو هستند، بیندازیم.

رایج ترین مشکلات زناشویی

نگاهی به رایج ترین مشکلات زناشویی زوجین متاهل بیندازید و بیاموزید که چگونه قبل از اینکه این مشکلات در زندگی شما آسیب جبران ناپذیری ایجاد کنند با آن ها مقابله کنید.

 • تقسیم کار

تحقیقات نشان می دهد که حتی وقتی هر دو همسر خارج از خانه کار می کنند، معمولاً زن است که بیشتر کارهای خانه را انجام می دهد. بدیهی است که این امر استرس بیشتری برای زنان او ایجاد می کند. اما آنچه فراتر از این کارهای روزانه استرس زا است، “مسئولیت روانی” نامیده می شود. به عبارت دیگر، انتظار می رود که خانم ها مواردی مانند “علی روز سه شنبه نوبت دکتر داریبا پزشک معالج است” یا “ما باید جمعه در ساعت 10 به خانه ی مادرت برویم” را به خاطر بسپارند. عدم تعادل در تقسیم کار می تواند مسائل زیادی را ایجاد کند.

 • مسائل مالی

استرس و درگیری بر سر پول یکی از مهمترین مشکلات ازدواج است که زوجین با آن روبرو هستند. با این حال، در اوقات سخت اقتصادی استرس مالی می تواند باعث استرس عمومی تر، درگیری بیشتر درباره چیزهای غیرمرتبط با پول شود. به عنوان مثال، هنگامی که یک شریک در مورد پول بسیار استرس دارد، شریک دیگر ممکن است نگرانی کمتری داشته باشد و همین امر موجب درگیری و بحث می شود. آنها ممکن است بدون اینکه حتی خودشان بدانند در مورد چیزهای غیر مرتبط با پول هم با شریک زندگی خود دعوا کنند.

 • کودکان و تفاوت های آنها با والدین

کودکان می توانند استرس زا باشند. گریه ی نوزادان، بی خوابی آنها، عصبانیت ها و نوجوانان سرکش گاهی اوقات سرگرم کننده نیستند. صرف نظر از اینکه چقدر فرزندان خود را دوست دارید، این مسائل می تواند استرس زیادی را برای یک زوج ایجاد کند. حتی شیوه های متفاوت فرزندپروری مانند نحوه تنبیه کودک می تواند در زن و شوهر اختلاف ایجاد کند.

 

والدین و فرزندان

 • تفاوت های شخصیتی

اگر یکی از افراد درون گرا و دیگری برون گرا باشد، ممکن است تنش دائمی در رابطه ی زوجین با دفعات بسیار زیادی وجود داشته باشد. فرد برون گرا ممکن است احساس بی مهری کند که فرد درون گرا هرگز نمی خواهد با آنها به مهمانی برود. اما درون گرا ممکن است احساس طرد شدن کند زیرا برون گرا همیشه می خواهد با افرادی غیر از همسرشان معاشرت کند و این تنها یکی از جنبه های تفاوت های شخصیتی است که می تواند در ازدواج مشکل ایجاد کند.

 • سبک مقابله و ارتباطات

شاید یکی از همسران در خانواده ای بزرگ شده باشد که هنگام عصبانیت بر سر یکدیگر فریاد می کشیدند، در حالی که همسر دیگر در خانواده ای بزرگ شده بود که خشم خود را به درون خود برمی گرداند و سکوت می کرد. داشتن شیوه های مختلف مقابله یا ارتباطات در مورد درگیری می تواند مانع بزرگی برای داشتن یک ازدواج شاد و سالم باشد.

 •  زبان های مختلف عشق

ما 5 روش مختلف برای عشق و دریافت عشق توسط افراد داریم که نداستن این موارد می تواند مسائل زناشویی ما را افزایش دهد. 5 زبان عشق عبارتند از: اعمال خدمت، تماس، زمان، هدیه دادن، کلمات تأیید. اگر هر دوی شما به زبان های عاشقانه بسیار متفاوتی صحبت می کنید، ممکن است از طرف شریک زندگی خود احساس محبت نکنید، که ممکن است منجر به مشکلات ازدواج شود. به عنوان مثال، اگر می خواهید هدایایی به شما داده شود تا احساس کنید مورد دوست داشتن واقع شدید اما در عوض شریک زندگی شما ترجیح می دهد برای شما خدماتی انجام دهد مانند تعمیر ماشین یا مالیدن پاها در این صورت ممکن است متوجه نشوید که او پ واقعاً شما را دوست دارد.

زبان های مختلف عشق

 • رابطه ی جنسی

رابطه ی جنسی و تفاوت های جنسی یکی از مهمترین مسائل جنسی در کلیه جوامع می باشد. هر کس نیازهای جنسی متفاوتی دارد چه از نظر تعداد و چه از نظر نوع. برخی از افراد تا آنجا که می توانند رابطه جنسی را دوست دارند، در حالی که برخی دیگر می توانند بقیه عمر خود را بدون آن زندگی کنند و بعضی دیگر برای ارضا شدن به چیزهای پیچیده زیادی نیاز دارند. اکثر زوج ها با سازگاری جنسی خود مشکل دارند.

 • حسادت و خیانت

یکی دیگر از مسائل زناشویی راجع بین زوجین حسادت و خیانت است. بسیاری از مردم به طور طبیعی ناامن هستند و متأسفانه بسیاری از افراد نیز وسوسه می شوند که به همسر خود خیانت کنند. بنابراین همین ترس از خیانت ممکن است حسادت در رابطه را بوجود آورد. خیانت فقط به خیانت فیزیکی محدود نمی شود. خیانت احساسی این روزها به دلیل فناوری، مانند تلفن و برنامه های دوستیابی، در حال افزایش است.زوجین به راحتی می توانند کاری را که دارند انجام می دهند و با چه کسی صحبت می کنند را پنهان کنند.

خیانت

 • کسالت

روابط همیشه وقتی تازه هستند هیجان انگیز هستند. همه احساس می کنند روی ابر قدم می زنند چون خیلی عاشق هستند. اما با گذشت زمان، تازگی و شیفتگی از بین می رود. با این اتفاق، بسیاری از زوج ها دچار رکود می شوند. رابطه آنها راکد است و به نظر می رسد خسته کننده است. تلاش برای زنده نگه داشتن عشق و انجام کارهای هیجان انگیز با هم نیاز به تلاش دارد.

 • نابرابری قدرت

قدرت می تواند انواع مختلفی داشته باشد از قدرت مالی گرفته تا قدرت والدین. اگر یکی از همسران پول بیشتری نسبت به دیگری بدست آورد (یا شاید یکی از آنها خانه نشین باشد)، این عدم تعادل را در مورد کسی که پول را به ارمغان می آورد ایجاد می کند و این عدم تعادل یک مشکل مشترک ازدواج است. چه کسی قدرت تصمیم گیری بیشتری دارد؟ بنابراین، قطعاً مشکلاتی ایجاد می شود زیرا یکی از همسران ممکن است با گذشت زمان احساس ناتوانی کند.

 • سو استفاده کردن

سوء استفاده نیز به اشکال مختلف ظاهر می شود. سوء استفاده جسمانی همان چیزی است که اکثر مردم با شنیدن کلمه سوءاستفاده به آن فکر می کنند. اما سوءاستفاده روحی و روانی نیز برای مردم و همه ی زوجین بسیار مضر است: خشونت نامرئی در روابطی که مردم را نابود می کند. وقتی یکی یا هر دو نفر با گذاشتن دست روی یکدیگر یا استفاده از زبان وحشتناک هنگام صحبت کردن به یکدیگر احترام نمی گذارند، این می تواند ازدواج را در مدت کوتاهی از هم بپاشد.

 • اختلافات جنسی

صمیمیت جسمی در یک رابطه طولانی مدت ضروری است .یکی از رایج ترین مسائل ازدواج در همه زمان ها، مشکلات جنسی است. مشکلات جنسی به دلایل مختلفی می تواند در یک رابطه ایجاد شوند و زمینه ساز مشکلات بیشتری پس ازدواج شوند. شایع ترین مشکل جنسی در یک ازدواج از دست دادن میل جنسی است. بسیاری از مردم تصور می کنند که فقط زنان با کاهش میل جنسی روبرو می شوند، اما مردان نیز چنین چیزی را تجربه می کنند.در موارد دیگر  مشکلات جنسی می تواند به دلیل ترجیحات جنسی همسر باشد که ممکن است باعث ناراحتی شود.

 • ارزش ها و اعتقادات

مطمئناً در ازدواج اختلافاتی وجود خواهد داشت اما برخی از اختلافات بسیار مهم اند و نمی توان آنها را نادیده گرفت. مسائلی مانند ارزشهای اصلی و اعتقادات. ممکن است  همسر یک دین داشته باشد و دیگری پیرو دین متفاوتی باشد که می تواند درکنار سایر مسائل زناشویی شکاف عاطفی ایجاد کند. اینگونه مشکلات ازدواج در ازدواجهای بین فرهنگی بسیار رایج است زیرا همه افراد با سیستم های اعتقادی، اخلاقی و اهداف یکسانی بزرگ نمی شوند.

 •  تلاش برای تغییر یکدیگر

هیچ کس کامل نیست. همیشه چیزی در مورد همه در جهان وجود دارد که شما را آزار می دهد. اما وقتی مردم این را درک نمی کنند، سعی می کنند یکدیگر را تغییر دهند. آنها فکر می کنند، “من نمی توانم اخلاق این شخص را تحمل کنم اما وقتی ازدواج کردیم من او را تغییر می دهم. شما نمی توانید مردم را تغییر دهید. بنابراین، شما فقط باید یاد بگیرید که یکدیگر را همانطور که هستید بپذیرید. درغیر اینصورت، شما با همه ناراحتی هایی که در تلاش برای تغییر شخص ایجاد می کنید، یکدیگر را بدبخت خواهید کرد.

 • حفظ امتیاز

اگر کسی احساس می کند بیشتر از دیگران برای شخص دیگر کار می کند، طبیعی است که امتیاز را حفظ کند. شما فکر می کنید، “من کار می کنم و سپس به خانه می آیم و آشپزی می کنم و نظافت می کنم و از بچه ها مراقبت می کنم. اما در تمام این مدت، علی فقط روی کاناپه نشسته،چایی می نوشد و حتی متوجه نیست که چقدر استرس دارم! ” سپس در ذهن خود، فکر می کنید که خیلی بیشتر از او در صفحه امتیاز جمع کرده اید. در نتیجه، کینه با گذشت زمان بیشتر می شود و می تواند ازدواج را خراب کند.

 • انتظارات غیرواقعی

همه ما تصوری از نحوه رفتار دیگران داریم. به عنوان مثال، شاید فکر می کنید وقتی فردی ازدواج می کند، باید هر روز رابطه جنسی داشته باشد. اما بگذارید قبول کنیم اکثر زوج ها از کار، بچه ها، کارهای خانه و …خسته شده اند، بنابراین این اتفاق نمی افتد. شاید شما فکر می کنید که همسرتان باید غذاهای لذیذی را مثل مادرتان مدام بپزد. خوب، شاید او از آشپزی متنفر است! انتظارات غیرواقعی از همسرتان فقط شما را ناامید و عصبانی می کند.

 • استرس روزانه

عوامل استرس زای روزانه ارتباطی با مشکلات زناشویی ندارند، اما می توانند مشکلات موجود را تشدید کنند. وقتی یکی از شرکا یک روز پر استرس را پشت سر می گذارد، ممکن است هنگام رسیدن به خانه عصبانی و با ذهنی آشفته باشد، در نتیجه اختلافات موجود را با مهارت کمتری حل کند و انرژی عاطفی کمتری برای روابط خود اختصاص دهد. وقتی هر دو شریک زندگی سختی داشته اند این امر بدتر می شود.

استرس روزانه

 • خشم

از دست دادن حوصله، بلند کردن صدا یا فریاد خشمگین و صدمه جسمی به خود یا همسرتان متأسفانه یک مشکل رایج بین مسائل زناشویی است. با افزایش استرس به دلیل عوامل داخلی و خارجی و عصبانیت، ممکن است نتوانیم عصبانیت خود را کنترل کنیم و بروز یک حمله به سمت عزیزانمان می تواند برای یک رابطه بسیار مضر باشد. اگر عصبانیت مسئله ای است که با آن دست و پنجه نرم می کنید، در نظر بگیرید که با یک مشاور صحبت کنید تا مهارت های کنار آمدن را یاد بگیرید وخشم را کنترل کنید تا بر رابطه شما تأثیر منفی نگذارد.

خشم

 • مشغله کاری

مسائل زناشویی به چند دلیل می تواند ناشی از مشغله زیاد باشد:

زوج هایی که مشغول کار هستند اغلب استرس دارند، به خصوص اگر با خواب کافی و تغذیه مناسب از خود مراقبت نکنند. زوجین پرمشغله ممکن است احساس صمیمیت کمتری داشته باشند زیرا زمان کمتری برای گذراندن با هم دارند و جدایی بیشتر در زندگی آن ها دیده می شود. در حالی که برنامه های شلوغ به طور خودکار منجر به مشکلات ازدواج نمی شوند، اما چالشی ایجاد می کنند که باید برطرف شود.

مشغله کاری

بحث و نتیجه گیری

بطور کلی بسیاری از افراد در ابتدای زندگی خود و حتی پس از گذشت سالیان سال از زندگی مشترک خود به مسائل زناشویی مختلفی می خورند. بدیهی است زوجین تا زمانیکه با یکدیگر زیر یک سقف نرفته اند نمی توانند به خوبی با یکدیگر و نیازهای هم آشنا شوند. حال برای اینکه بتوانند این مسائل را حل کنند باید مهارت های مختلف را یاد گرفته و روی شخصیت خود کار کنند تا بتوانند فردی قوی باشند. از طرفی می توانند با ویژگی های متفاوت خود به عنوان جنس متفاوت آنشنا شودند که می توانید از پکیج تفاوت های اعجاب انگیز زنان و مردان استفاده کنید.

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.