فوت و فن | آموزش آنلاین

خدمات روانشناسی

خدمات روانشناسی

 روانشناس کیست؟

روانشناسان  به مردم کمک می کند تا یاد بگیرند با مشکلات زندگی و مشکلات روانی به طور موثرتری کنار بیایند. پس از سالها تحصیلات تکمیلی و آموزش تحت نظارت ، آنها از دانشگاه و کشور  خود مجوز ارائه خدمات روانشناسی مختلفی از جمله ارزیابی و روان درمانی دریافت میکنند که پس از اخذ این مجوز می توانند به ارائه خدمات روانشناسی بپردازند. روانشناسان از انواع تکنیک های بدست آمده از  تحقیقات موجود کمک گرفته  و ارزش ها ، ویژگی ها ، اهداف و شرایط منحصر به فرد هر شخص را به صورت مجزا و شبیه سازی به نمونه های قبلی نزدیک در نظر می گیرند.

روانشناسان چه کاری انجام می دهند؟

روانشناسان به افراد زیادی کمک می کنند و می توانند انواع مختلفی از مشکلات را درمان کنند. بعضی از افراد ممکن است با یک روانشناس صحبت کنند زیرا مدت طولانی احساس افسردگی ، عصبانیت یا اضطراب کرده اند. یا برای یک بیماری مزمن که زندگی یا سلامت جسمی آنها را مختل می کند از خدمات روانشناسی کمک بگیرند. . برخی دیگر ممکن است دارای مشکلات کوتاه مدت باشند که می خواهند در بهبود و جهت دهی به واقعه رخ داده به آن ها کمک شود. مانند احساس غرق شدن در یک کار جدید یا ناراحتی برای مرگ یکی از اعضای خانواده.

روانشناسان می توانند به افراد کمک کنند تا یاد بگیرند که با شرایط استرس زا کنار بیایند، بر اعتیاد غلبه کنند، بیماری های مزمن خود را مدیریت کنند.

روان شناسان برای بررسی شرایط مراجعه کنندگان از آزمایش ها و ارزیابی هایی که می تواند به آنها در تشخیص یک بیماری  یا در مورد نحوه تفکر ، احساس و رفتار فرد کمک کند استفاده می کنند . این آزمون ها ممکن است مهارت های فکری ، نقاط قوت و ضعف شناختی ، استعداد و ترجیح شغلی ، ویژگی های شخصیتی و عملکرد عصب روانشناختی را ارزیابی کند.

خدمات روانشناختی

خدمات روانشناختی به معنای خدماتی است که توسط روانشناسان واجد شرایط در قالب مشاوره ، نظریه ، تحقیقات ، آموزش ، مداخلات اجتماعی ، ارزیابی روان سنجی و … ارائه می شود.

 

روانشناسان  مجموعه ای از خدمات تشخیصی ، درمانی ، آموزشی و مشاوره ای را برای کمک به مراجعه کنندگان در زمینه مسائل مختلف روانشناختی ارائه می دهند. برخی از روانشناسان با انواع مختلفی از اختلالات روبرو هستند و خدمات گسترده ای را در این زمینه ارائه می دهند. در حالی که عده ای در یک موضوع خاص تخصص و تجربه بیشتری دارند. شما باید اطمینان حاصل کنید که روانشناس انتخابیتان در مورد نوع مسئله یا مشکل شما آموزش ، مهارت و تجربه کافی دارد.

چند نمونه از خدمات روانشناسی

 

اگر چه تمامی خدمات روانشناسی همین موارد ذکر شده نیست و دامنه ای بسیار وسیع تر دارد. اما چند نمونه مختصر را در ادامه برایتان عنوان میکنیم تا اطلاعاتی در این زمینه کسب کنید.

ارزیابی:

ارزیابی بخش مهمی از تصویرسازی برای روانشناس است زیرا در طی همین فرایند است که روانشناس عملکرد  بیمار را ارزیابی می کند و نگرانی های او را تعیین می کند که آیا احتمال دارد یک مشکل روانی باشد یا فرد درگیر اختلال شده است. این امر معمولاً قبل از ایجاد برنامه درمانی اتفاق می افتد (به جز مواردی که  کار تشخیصی توسط پزشک دیگری انجام شده باشد و سپس به فرد دیگه ارجاع گردد).

 

روان درمانی فردی:

روان درمانی فردی می تواند انواع مختلفی داشته باشد. صرف نظر از تئوری موجود در پشت پرده هر نوع درمان ، روان درمانی فردی تلاش می کند تا به فرد کمک کند  نگرانی ها و مشکلات خود را شناسایی و کشف کند و استراتژی هایی برای غلبه بر آنها ایجاد کند.

 

خانواده درمانی:

این نوع روان درمانی تخصصی تلاش می کند تا به عنوان یک سیستم یا واحد با خانواده کار کند. درمان خانوادگی به طور معمول شامل ملاقات با کل خانواده یا اعضای مختلف خانواده با هم است. (به عنوان مثال جلساتی با والدین یا خواهر و برادرها).  تمامی خانواده ها می توانند از این خدمات روانشناسی بهره مند شوند. اما نیاز اساسی اغلب به خانواده درمانی اغلب برای خانواده های دارای کودک یا نوجوان که دارای اختلال روانی اند و یا در سن بحران به سر می برند ، توصیه می شود.

زوج درمانی:

برای بسیاری از بزرگسالان ، یک رابطه پایدار و دوست داشتنی با یک شریک زندگی برای سلامتی و خوشبختی مهم است. زوج درمانی (که به آن مشاوره ازدواج یا مشاوره زناشویی نیز گفته می شود) با زوج هایی که مشکلات رابطه ای را تجربه می کنند و مانع ایجاد یک رابطه سالم و آرام بین آن ها  می شود، کار می کند. در زوج درمانی بیشتر از تمرکز روی  فرد بر روابط تمرکز می شود. با این حال ، برخی از مسائل در یک رابطه از مسائل فردی و شخصی ناشی می شود که این مسائل  نیز در متن رابطه مورد بررسی قرار می گیرند تا به بهبود رابطه کمک شود.

 

مدیریت استرس:

استرس یکی از رایج ترین موضوعاتی است که بر سلامتی و کیفیت زندگی تأثیر منفی می گذارد. این ویژگی می تواند با نگرانی ، افکار حسودانه و رغابتی ، ترس ، افسردگی و اضطراب مشخص شود. استرس می تواند باعث بی خوابی ، سردرد ، تحریک پذیری ، کمبود صبر ، مشکلات دستگاه گوارش و یک سری مشکلات جسمی دیگر شود. خدمات روانشناسی می توانند از طریق انواع تکنیک ها،از جمله مهارت های آرام سازی و روان درمانی به مدیریت استرس بدون دارو یا ترکیب با دارو کمک کنند.

 

آزمایش روانشناختی:

آزمایش روانشناختی قسمت خاصی از ارزیابی و تشخیص روانشناختی است. این مورد ممکن است به طورتنها ارائه شود و یا بخشی از فرایند خدمات روانشناسی لازم که شامل تشخیص و درمان است، باشد. روانشناسان در زمینه آموزش و تفسیر آزمون های روانشناسی برای طیف وسیعی از مشکلات موجود بین مردم آموزش دیده اند.

منابع:

 

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.