فوت و فن | آموزش آنلاین

اهمیت مشاوره روانشناسی خانواده

مشاوره روانشناسی خانواده

مشاوره روانشناسی خانواده

مشاوره روانشناسی خانواده  نوعی مشاوره روانشناسی (روان درمانی) است که می تواند به اعضای خانواده در بهبود ارتباطات و حل مشکلات و درگیری ها کمک کند.

 

مشاوره خانواده معمولاً توسط روانشناس ، مددکار اجتماعی بالینی یا درمانگر مجاز ارائه می شود. این درمانگران دارای مدرک تحصیلات تکمیلی در این زمینه هستند.

مشاوره خانواده اغلب کوتاه مدت است و ممکن است شامل همه اعضای خانواده یا فقط اعضای خاصی شود که که باید در آن شرکت کنند. برنامه درمانی هر خانواده  به وضعیت آن خانواده بستگی دارد. جلسات مشاوره روانشناسی خانواده  می تواند مهارت های بهبود روابط خانوادگی و گذراندن اوقات پرتنش را به مراجعین بیاموزد که حتی پس از اتمام جلسات نیز بتوانند این مهارت ها را در روابط و حل مشکلات خود به کار ببرند .

چرا مشاوره روانشناسی خانواده مهم است؟

مشاوره خانواده می تواند به شما در بهبود روابط ناخوشایند با شریک زندگی ، فرزندان یا سایر اعضای خانواده کمک کند. شما ممکن است به موضوعات خاصی مانند مشکلات زناشویی یا مالی ، درگیری بین والدین و فرزندان یا بیماری که بر روی کل اعضا اثر می گذارند بپردازید.

مشاوره روانشناسی خانواده به طور معمول چندین نفر از اعضای خانواده را برای جلسات درمانی دور هم جمع می کند. با این حال ، یکی از اعضای خانواده ممکن است به صورت جداگانه به مشاوره نیز مراجعه کند.

جلسات معمولاً حدود 50 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. و تعداد جلسات اغلب کم است، به طور کلی حدود 12 جلسه. با این حال ، تعداد دفعات ملاقات و تعداد جلسات مورد نیاز شما به شرایط خاص خانواده و توصیه روان شناس نیز بستگی دارد.

در این جلسات می توانید توانایی خانواده خود را در حل مشکلات و بیان افکار و عواطف بررسی کنید.

نقش های خانواده ، قوانین و الگوهای رفتاری را برای شناسایی موضوعاتی که منجر به درگیری می شوند را پیدا کنید.

نقاط قوت خانواده خود ، مانند مراقبت از یکدیگر ، و نقاط ضعف ، مانند مشکل در اعتماد به نفس را در اعضا شناسایی کنید.

  مزایای مشاوره خانواده

  1. بهبود ارتباطات در درون خانواده:

یک مشاوره روانشناسی خانواده می تواند به همه اعضای خانواده در درک نقش آنها در خانواده کمک کند و همچنین به آن ها فواید ارتباط با سایر اعضا را نشان دهد.

  1. بهبود روابط و تقویت آن ها:

بیشتر خواهر و برادرها در بعضی مواقع درگیری دارند و بسته به ماهیت آن اگر حل نشود ، می تواند به ارتباط در خانواده آسیب برساند. گاهی خواهر و برادرها نسبت به یکدیگر حسادت می کنند و برای جلب توجه کار های عجیبی کنند.  ممکن است ممکن است برخی والدین این امر را بی اهمیت تلقی کنند ، از این رو کودکان را با احساسات حل نشده تربیت می کنند. در اینجاست که  مراجعه به یک مشاور روانشناسی خانواده به شما ک

مک می کند فرزندان خود را بهتر درک کنید و آن ها را کنترل کنید. علاوه بر این ، همراهی خواهران و برادران در طول جلسه به آن ها کمک می کند تا یکدیگر را درک کنند و اختلافات خود را حل کنند. .

3.ایجاد عزت نفس:

همه ما نیاز به عزت نفس سالم داریم تا بتوانیم از پس چالش های اساسی زندگی برآییم و بتوانیم در جامعه به خوبی زندگی کنیم. بیشتر افرادی که بدون عزت نفس رشد می کنند یا زندگی می کنند در برابر فشار همسالان ، مشکلات بین فردی و مشکلات سلامتی آسیب پذیر هستند. اگر والدین انگیزه و عزت نفس نداشته باشند احتمال ابتلای فرزندانشان به این امر بیشتر است. یک مشاوره خانواده  باید بتواند این مسئله را حل کند و والدین و فرزندان را قادر به شناخت و درک یکدیگر سازد که به دنبال آن احساس بهتری نسبت به خود و ارزش خود در جامعه خواهند داشت .

  1. شاد کردن محیط خانواده:

امروزه اکثر افراد در صورت استرس یا مواجهه با مشکلی ، به ابزارها ، تلویزیون ها و گوشی های خود روی می آورند. این امر بیشتر شبیه فرار یا پنهان شدن از مشکلات است که فقط باعث نگرانی و شاید استرس سایر اعضای خانواده می شود. با این وجود ، درک چگونگی کنار آمدن با مشکلات خاص و رو به رو شدن با آن ها بدون چشم بستن بر روی سایر اعضای خانواده ، از ایجاد یک خانواده ناراحت و غمگین  جلوگیری می کند.

  1. طلاق:

طلاق یکی از بزرگترین کابوس ها برای بیشتر خانواده هاست. اگرچه ممکن است برخی از افراد دلایل موجهی برای طلاق داشته باشند (مانند خیانت) ، اما عده ای نیز فقط به این دلیل که درک درستی از هم ندارند تصمیم به طلاق می گیرند. این مساله می تواند ناشی از عوامل استرس زای مالی ،  مشکلات زندگی  و در نهایت منجر به عدم تمایل به درک یکدیگر می شود.

با این وجود ، مراجعه به مشاوره روانشناسی خانواده می تواند خانواده شما را نجات دهد و باعث استحکام آن شود. با این وجود ، اگر یکی از اعضا بخواهد طلاق را ادامه دهد ، مشاور تمام اعضای درگیر را برای پذیرش شرایط آماده می کند.

6.مشاوره قبل از ازدواج به ایجاد یک خانواده موفق و ازدواج بهتر کمک می کند:

اکثر کودکان براساس آنچه در تلویزیون فضای مجازی یا در دوستان و نزدیکان خود میبینند رفتار می کنند. مشاوران خانوتده این امر را دلیل بسیاری از فروپاشی های خانوادگی و طلاق در دوران حاضر می دانند.

همانطور که قبلاً اشاره شد ، هر خانواده ای با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می کنند، اگر هیچ یک از اعضای خانواده به دنبال حل مشکلات نباشند و آن را برطرف نکنند،  بنیان خانواده ها بهم می ریزد. با آموزش و کسب تجربه مناسب در مورد چگونگی کنار آمدن با مشکلات خانوادگی ، قادر خواهید بود بدون ایجاد هرگونه ناراحتی با مشکلات پیش رو کنار بیایید.

منبع

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.