فوت و فن

اهمیت مشاوره خانواده

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده نوعی مشاوره روانشناسی (روان درمانی) است که می تواند به اعضای خانواده در بهبود ارتباطات و حل مشکلات و درگیری ها کمک کند. مشاوره خانواده معمولاً توسط روانشناس، مددکار اجتماعی بالینی یا درمانگر مجاز ارائه می شود. این درمانگران دارای مدرک تحصیلات تکمیلی در این زمینه هستند. مشاوره خانواده اغلب کوتاه مدت است و ممکن است شامل همه اعضای خانواده یا فقط اعضای خاصی شود که باید در آن شرکت کنند. برنامه درمانی هر خانواده به وضعیت آن خانواده بستگی دارد. جلسات مشاوره روانشناسی خانواده می تواند مهارت های بهبود روابط خانوادگی و گذراندن اوقات پرتنش را به مراجعین بیاموزد که حتی پس از اتمام جلسات نیز بتوانند این مهارت ها را در روابط و حل مشکلات خود به کار ببرند.

چرا مشاوره روانشناسی خانواده مهم است

هر خانواده سهم خود را از مشکلات دارد، که اکثر آنها باید به طور جامع حل شوند تا از بحران جلوگیری شود. با توجه به اینکه هر واحد خانواده از چندین روش برای مقابله با چنین مشکلاتی استفاده می کند، خانواده درمانی و مشاوره بسیار توصیه می شود. یافتن زمان برای ملاقات با یک درمانگر خانواده می تواند به خانواده در حل مشکلات بسیار بزرگتر کمک کند و اطمینان حاصل کند که هر نگرانی به درستی رسیدگی و برطرف می شود. مشاور خانواده می تواند به شما در بهبود روابط ناخوشایند با شریک زندگی، فرزندان یا سایر اعضای خانواده کمک کند. شما ممکن است به موضوعات خاصی مانند مشکلات زناشویی یا مالی، درگیری بین والدین و فرزندان یا بیماری که بر روی کل اعضا اثر می گذارند بپردازید. مشاوره خانواده به طور معمول چندین نفر از اعضای خانواده را برای جلسات درمانی دور هم جمع می کند. با این حال، یکی از اعضای خانواده ممکن است به صورت جداگانه به مشاوره نیز مراجعه کند. جلسات معمولاً حدود 50 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد و تعداد جلسات اغلب کم است، به طور کلی حدود 12 جلسه. با این حال، تعداد دفعات ملاقات و تعداد جلسات مورد نیاز شما به شرایط خاص خانواده و توصیه روانشناس نیز بستگی دارد. در این جلسات می توانید توانایی خانواده خود را در حل مشکلات و بیان افکار و عواطف بررسی کنید. نقش های خانواده، قوانین و الگوهای رفتاری را برای شناسایی موضوعاتی که منجر به درگیری می شوند را پیدا کنید. نقاط قوت خانواده خود، مانند مراقبت از یکدیگر، و نقاط ضعف، مانند مشکل در اعتماد به نفس را در اعضا شناسایی کنید.

اهمیت مشاوره خانواده

  مزایای مشاوره خانواده

  • بهبود ارتباطات در درون خانواده

متداول است که اکثر اعضای خانواده در ارتباط داشتن با یکدیگر بسیار مشکل دارند. این امر باعث ایجاد فاصله و قطع ارتباط بین اعضا می شود بنابراین راه را برای مشکلات بسیار بزرگتر در آینده هموار می کند. با این وجود، یک مشاور خانواده می تواند به همه اعضای خانواده در درک نقش خود در خانواده کمک کند و همچنین مزایای ارتباط باز و صادقانه را به آنها نشان دهد. اگر یکی از اعضای خانواده از معلولیت رنج می برد، همه اعضا روحیه ی خود را در این مورد از دست می دهند و احساسات خود را نیز از دست می دهند که به راحتی می تواند واحد خانواده را تکه تکه کند. با این وجود، یک جلسه مشاوره برای همه اعضا می تواند به “شکستن یخ” کمک کند و آنها را قادر سازد تا یکدیگر را بدون ایجاد درگیری درک کنند.

یک مشاوره خانواده می تواند به همه اعضای خانواده در درک نقش آنها در خانواده کمک کند و همچنین به آن ها فواید ارتباط با سایر اعضا را نشان دهد.

  • بهبود روابط و تقویت آن ها

بیشتر خواهر و برادرها در بعضی مواقع درگیری دارند و بسته به ماهیت آن اگر حل نشود، می تواند به ارتباط در خانواده آسیب برساند. گاهی خواهر و برادرها نسبت به یکدیگر حسادت می کنند و برای جلب توجه کار های عجیبی کنند. ممکن است برخی والدین این امر را بی اهمیت تلقی کنند، از این رو کودکان را با احساسات حل نشده تربیت می کنند. در اینجاست که  مراجعه به یک مشاور خانواده به شما کمک می کند فرزندان خود را بهتر درک کنید و آن ها را کنترل کنید. علاوه بر این، همراهی خواهران و برادران در طول جلسه به آن ها کمک می کند تا یکدیگر را درک کنند و اختلافات خود را حل کنند.

ایجاد عزت نفس

همه ما نیاز به عزت نفس سالم داریم تا بتوانیم از پس چالش های اساسی زندگی برآییم و بتوانیم در جامعه به خوبی زندگی کنیم. بیشتر افرادی که بدون عزت نفس رشد می کنند یا زندگی می کنند در برابر فشار همسالان، مشکلات بین فردی و مشکلات سلامتی آسیب پذیر هستند. اگر والدین انگیزه و عزت نفس نداشته باشند احتمال ابتلای فرزندانشان به این امر بیشتر است. یک مشاوره خانواده باید بتواند این مسئله را حل کند و والدین و فرزندان را قادر به شناخت و درک یکدیگر سازد که به دنبال آن احساس بهتری نسبت به خود و ارزش خود در جامعه خواهند داشت. به این ترتیب، واحد زندگی مثبت تری خواهد داشت و از این رو شانس خود را برای موفقیت در زندگی افزایش می دهد.

  • شاد کردن محیط خانواده

امروزه اکثر افراد در صورت استرس یا مواجهه با مشکلی، به ابزارها، تلویزیون ها و گوشی های خود روی می آورند. این امر بیشتر شبیه فرار یا پنهان شدن از مشکلات است که فقط باعث نگرانی و شاید استرس سایر اعضای خانواده می شود. با این وجود، درک چگونگی کنار آمدن با مشکلات خاص و رو به رو شدن با آن ها بدون چشم بستن بر روی سایر اعضای خانواده، از ایجاد یک خانواده ناراحت و غمگین جلوگیری می کند.

  • طلاق

طلاق یکی از بزرگترین کابوس ها برای اکثر اعضای خانواده و افراد درگیر است. اگرچه ممکن است برخی از افراد دلایل موجهی برای طلاق داشته باشند (مانند خیانت)، برخی دیگر فقط به این دلیل که دیگر یکدیگر را نمی فهمند و مدت طولانی است که ارتباط خود را قطع کرده اند، طلاق را انتخاب می کنند. این می تواند به دلیل استرس های مالی، افزایش مشکلات و در نهایت عدم تمایل به درک دیگری باشد. با این وجود، دیدن مشاور خانواده می تواند خانواده شما را نجات دهد. مشاور می تواند دلایل احتمالی سوء تفاهم و درگیری در خانواده را شناسایی کند و به شما در حل و درمان آنها کمک کند. این می تواند واحد خانواده شما را نجات دهد و اغلب آن را قوی تر می کند. با این وجود، اگر یکی از اعضا بخواهد طلاق را ادامه دهد، مشاور همه اعضای درگیر را آماده می کند تا شرایط را بپذیرند و بتوانند به شیوه ای سالم سازگار شوند.

طلاق

  •  سلامت روحی و جسمی

آرامش برای سلامت روحی و جسمی مهم است. اما صلح زمانی به وجود می آید که همه یکدیگر را درک کنند و مایل به کار تیمی باشند. تا زمانی که کسی باشد تا به مشکلات شما گوش دهد و در صورت امکان به شما کمک کند، همه اعضای خانواده از هماهنگی بیشتری برخوردار خواهند شد. با این حال، اکثر مردها باید همسر و فرزندان خود را درک کنند. با کمک مشاوره خانواده، به خانواده شما کمک می شود مشکلات خاصی را شناسایی کرده و نحوه برخورد با آنها را به شیوه سازنده بزرگسالان بدانند.

  • مشاوره خانواده به ایجاد یک خانواده کمک می کند

اکثر کودکان پیامها و باورها را بر اساس آنچه در تلویزیون، دوستان خود و حتی آنچه با والدین خود می بینند دریافت می کنند. درمانگران خانواده و مشاوران ازدواج این امر را با فروپاشی های متعدد خانواده و طلاق در این دوران مشاهده می کنند. با این وجود، خانواده هایی که قبل از وخیم شدن مشکلات با مشاوران حرفه ای جلساتی داشته اند یا دارند، می توانند با هم ارتباط برقرار کرده و بهبود یافته و مجدداً ارتباط برقرار کنند. همانطور که قبلاً ذکر شد، هر خانواده با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می کند، در صورتی که هیچ یک از اعضای خانواده نمی دانند چگونه با آنها کنار بیاید، برخی از آنها آشفته به نظر می رسند. با آموزش و تجربه مناسب در مورد چگونگی برخورد با مشکلات خانوادگی، می توانید بدون ایجاد هیچ گونه ناراحتی مداوم در خانواده، با برخی مشکلات کنار بیایید. به این ترتیب، واحد خانواده شما قادر خواهد بود راههای جدید و مفیدی برای ارتباط و برقراری ارتباط با یکدیگر ایجاد کند. همه می توانند از مشاوره روابط و خانواده بهره مند شوند.

بحث و نتیجه گیری

با توجه به اینکه در هر خانواده ای مشکلات و تفاوتهای شخصیتی اعضای خانواده با یکدیگر وجود دارد و ممکن است افراد خانواده دائما با یکدیگر در نزاع باشند، باید فرد دیگری باشد تا بتواند مسائل خانوادگی را حل کند که بهترین فرد مشاوره خانوده است از این جهت اهمیت مشاوره خانواده مشخص می شود که چه دلایلی وجود دارد تا ما به مشاور خانواده رجوع کنیم. حال اگر شما با فرزندان خود در خانواده مشکل دارید و نیاز به آگاهی و دانش راجع به تربیت فرزندان خود دارید می توانید پکیج کلیدهای تربیت کودکان را از وبسایت فوت و فن تهیه کنید.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.