فوت و فن | آموزش آنلاین

اهمیت مراجعه به دکتر روانشناس ازدواج

دکتر روانشناس ازدواج

روانشناسی ازدواج چیست؟

تعریف ازدواج معمولاً از منظر حقوقی است. در بسیاری از فرهنگ ها   این تعریف بین زن و مرد است و در هر وضعیت و در مقاطع مختلف سنی می تواند اتفاق افتد.

ازدواج چیست که این همه توجه را جلب می کند ؟

محققان از رشته های مختلف در حال کشف این موضوع هستند. از منظر تکاملی ، ازدواج  به عنوان عامل تقویت و تداوم گونه شناخته می شود. از دیدگاه جامعه شناسی ، ازدواج پیوندهایی بین گروه ها و افراد مختلف  ایجاد می کند.

دکتر روانشناس ازدواج  روی زوجین و ارتباط بین آنان متمرکز است. به عنوان مثال  :

چه چیزی دو نفر را به هم نزدیک می کند؟

چه چیزی آن ها را کنار هم نگه داشته است؟

چه چیزی آن ها را از دور می کند؟

همدلی و ارتباط زوجین چگونه بر سلامتی و خوشبختی آن ها تأثیر می گذارد؟

چگونه طلاق بر متغیرهای مشابه تأثیر می گذارد؟

آیا ما قرار است فقط یک همسر باشیم؟

فرزندآوری چه تاثیری بر پیوند ازدواج دارد؟

طلاق چه تاثیری بر فرزندان دارد؟

اقدامات دولت چگونه می تواند بر سلامت ازدواج تأثیر بگذارد؟

استرس چه تاثیری در رابطه دارد؟

کمبود صمیمیت چگونه بر رابطه تأثیر می گذارد؟

چه عواملی احتمال طلاق را افزایش می دهد؟

چگونه تربیت فرد بر روابط عاشقانه وی تأثیر می گذارد؟

در نتیجه تحقیق پیرامون این پرسش ها ؛ دکتر روانشناس  بهتر می توانند به زوجین قبل ، در حین و بعد از ازدواج و یا در بحران های زندگی کمک کنند.

نگاهی به روانشناسی ازدواج

جدا از خود ما ، هیچ فرد دیگری به اندازه همسر،  در سلامتی جسمی و روانی ما تأثیر ندارد. مطالعات بی شماری به این موضوع اشاره دارند.

شریک زندگی ما به دلیل مجاورت روزمره ، ما را بهتر از دیگران می شناسد. آن ها ویژگی ها و اخلاقیات خاص ما را می دانند. با گذشت زمان  این شناخت بیشتر نیز می شود.

اما وقتی همه چیز آن جور که باید و درست است پیش نمی رود ،  شرایط می تواند به طور کامل برعکس شود. درگیری ها در همه زمینه ها می تواند فاصله بین زوجین را زیاد کند و به بنیان خانواده آسیب برساند . در دسترس بودن یک دکتر روانشناس ازدواج و مشاوره با آن برای حل مشکلات زناشویی کمک شایانی می کند.

 فواید مشاوره پیش از ازدواج

مراجعه به دکتر روانشناس قبل از ازدواج فواید زیادی دارد و زوجینی که دوران نامزدی را سپری می کنند می توانند  از این مزیت استفاده می کنند. مشاوره قبل از ازدواج می تواند به زوجین کمک کند تا در برقراری ارتباط ، بحث در مورد مسائل گذشته ، یادگیری حل مشکلات به طور موثر و حتی شناخت بهتر از یکدیگر برسند .

 

طبق نتایج بدست آمده از تحقیقات، در زوج های که مشاوره قبل از ازدواج  را می گذرانند ، میزان موفقیت در زندگی مشترک  30٪ بیشتر از زوج هایی است از راهنمایی های مشاور استفاده نمی کنند .

منتظر نمانید که در زندگی به مشکل بخورید و سپس یه دکتر روانشناس مراجعه کنید . مراجعه به دکتر روانشناس ازدواج می تواند در یادگیری برقراری ارتباط ، شناختن یکدیگر در سطح عمیق تر و جلوگیری از مشکلات احتمالی در آینده به زوجین کمک کند .

  مزایای مشاوره قبل از ازدواج

مراجعه به دکتر روانشناس ازدواج  قبل از شروع زندگی مشترک پایه و اساس محکمی برای زوجین ایجاد می کند. در ادامه چند روش وجود دارد که تاثیر مشاوره پیش از ازدواج در زندگی مشترک را بیان می کند:

1. برقراری ارتباط را یاد بگیرید

یکی از بزرگترین مشکلات ازدواج ناتوانی در برقراری ارتباط است. زن و شوهرهایی که نمی دانند چگونه با یکدیگر صحبت کنند ، ازدواج خود را برای ناکامی تنظیم می کنند. ارتباط کلید اصلی برای یک ازدواج شاد و سالم است.

شما و همسرتان باید بتوانید در مورد هر چیزی صحبت کنید. درباره اتفاقات روزمره ، در مورد آینده و در مورد پول و سایر موضوعات مهم زندگی با یکدیگر صحبت کنید. یادگیری نحوه برقراری ارتباط در مشاوره پیش از ازدواج شما را برای داشتن یک رابطه سالم و رو به جلو آماده می کند.

2. در مورد مسائل گذشته بحث کنید

یکی از مزایای مشاوره قبل از ازدواج این است که این فرصت بی نظیر را به زوجین می دهد تا در مورد مسائل گذشته به صراحت بحث کنند.

3. یکدیگر را بشناسید

به راحتی می توان گفت که اگر می خواهید ازدواج کنید احتمالاً فکر می کنید که همسرتان را خیلی خوب می شناسید. گذراندن جلسات مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما کمک کند تا در سطح عمیق تری با همسرتان آشنا شوید.

مشاوره پیش از ازدواج  عمیقاً به احساس واقعی همسرتان درباره ازدواج ، نقش های جنسیتی ، گذشت ، اعتقادات معنوی و موارد دیگر کمک می کند.

 

4درباره مشکلات احتمالی بحث کنید

حضور در جاسات مشاوره روانشناسی قبل از ازدواج به شما و همسرتان کمک می کند مشکلات احتمالی پیش رو را در آینده شناسایی کنید.

مسائل مربوط به عصبانیت ، اعتیاد و بسیاری از زمینه های احتمالی دیگر ممکن است در طول مشاوره قبل از ازدواج کشف شود.

دانستن این مشکلات قبل از ازدواج می تواند به زوجین کمک کند تا  در مورد چگونگی رسیدگی به چنین موضوعاتی در زندگی مشترک خود برنامه ریزی کنند

 

5- حل مشکلات را بیاموزید

یکی از بزرگترین مزایای مشاوره پیش از ازدواج ، یادگیری نحوه حل مسئله است.

حل مشکلات شامل یادگیری نحوه مکالمه با یکدیگر ، حفظ آرامش ، احترام ، صبر ، صراحت گفتار و یادگیری گوش دادن به یکدیگر است.

6.درباره انتظارات صحبت کنید

مشاوره زوجین قبل از ازدواج به بحث در مورد انتظارات زناشویی کمک می کند.این موارد شامل نحوه رسیدگی به مسائل مالی زوجین و اینکه چه انتظاراتی از همسر خود در زندگی مشترک دارند می باشد .

منابع:

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.