در مقاله قبلی ( اختلالات جنسی زنان بخش 1) به مقوله اختلالات سردمزاجی بانوان پرداختیم. در این قسمت قصد داریم سایر موارد اختلالات جنسی در بانوان را بیان کرده و برای بهبود این مشکلات به شما راهکارهایی معرفی کنیم.

اختلالات جنسی زنان بخش 2 :

۲. اختلال در برانگیختگی یا تحریک شدن در زنان

  • زنانی که دچار این اختلال هستند دارای میل جنسی هستند، دلشان رابطه‌ی جنسی می خواهد، وارد رابطه هم میشوند اما علائم برانگیختگی یا تحریک را ندارند. علائمی مانند تورم کلیتوریس، گرم شدن الت تناسلی، لیزشدن واژن، افزایش ضربان قلب، سریع نفس کشیدن، افزایش فشار خون، احساس گرمای عمومی در بدن، پرخونی پستان ها، بزرگ شدن لبیای بزرگ و کوچک را ندارند یا نصفه نیمه دارند.
  • اگر علت این اختلال فیزیولوژیک باشد و بواسطه‌ی آسیب های نخاعی یا دردهای خاص ایجاد شده باشد با ژل‌های لیز کننده قابل درمان می باشد.
  • خشک شدن واژن و عدم لیزشدگی با بالا رفتن سن افزایش می یابد.
  • در بیشتر این موارد این اختلال بخاطر عدم تحریک از سوی همسران بوجود می آید.
  • اگر تحریک ناکافی باشد رابطه جنسی را دردناک و یا غیرممکن میکند.
  • وقتی تحریک بخوبی انجام شود در اکثر زنان ترشحات واژنی بشدت افزایش می یابد.
  • کاهش لیزشدگی واژن یکی از رایج‌ترین شکایت های زنان در دوران پس از یائسگی می باشد

۳. اختلال ارگاسم در زنان
اینکه زنان در رابطه‌ی جنسی با تاخیر ارگاسم می شوند یا بطور کامل ارگاسم ندارند یا ارگاسم عودکننده دارند (یک مدت ارگاسم دارند یک مدت ندارند). فردی که اختلال ارگاسمیک دارد، میل دارد، تحریک می شود اما به ارگاسم نمی رسد. نه ارگاسم بیرونی دارد و نه ارگاسم درونی.

۴: بیزاری جنسی: یعنی نفرت و انزجار از هرگونه تماس جنسی با همسر تا رابطه‌ی جنسی. یعنی فرد از هر نوع تماس جنسی با همسرش بیزار است.

۵. هراس جنسی: بیزاری و نفرت وجود ندارد اما از رابطه جنسی می ترسد. یک نفر ممکن است از الت تناسلی مردانه بترسد اما یک نفر از دخول بترسد.

۶: واژینیسم : یعنی اتقباض و سفت شدن عضلات واژن که مانع از دخول الت جنسی مردانه به واژن زن می شود. فردی که واژینیسم دارد یک گرفتگی شدید عضلات دارد که نمی تواند دخول را تجربه کند.

۷. مقاربت دردناک: در مقاربت دردناک دخول انجام می شود ولی درد وجود دارد. گاهی اوقات مقاربت دردناک باعث واژینیسم می شود. یعنی اولین سکس فرد همراه با درد بسیار است که منجر به واژینیسم می شود.

۸: ازدواج به وصال نرسیده: زمانی که یک زوج ازدواج کرده است اما هنوز وصال انجام نشده است و خانم باکره است. ۹۰% مواقع مشکل از زن است که ترس از دخول دارد.
برای افزایش دانش و اگاهی جنسی می توانید از پکیج بایدها و نبایدهای جنسی و برای درمان اختلالت جنسی می توانید از پکیج درمان های جنسی استفاده کنید.

فرشته همایونی| کارشناس ارشد روانشناسی بالینی