در این مقاله سعی داریم اختلالات جنسی در مردان را مورد بررسی قرار دهیم.

۱. اختلال سردمزاجی مردان(میل جنسی کم‌کار یا پایین)

– بطور کلی میل جنسی کم کار یا پایین یعنی: نبود یا کمبود (فقدان) خیالپردازی جنسی و نداشتن هیچ میلی نسبت به رابطه‌ی جنسی.
– میل جنسی پایین علت اصلی سایر اختلالات جنسی در مردان یا زنان است که حداقل نیمی از مشکلاتِ جنسی بوسیله‌ی میل جنسی پایین ایجاد می شوند. اغلب اوقات اگر میل جنسی پایین باشد، احتمالا برانگیختگی (تحریک) هم ایجاد نمی شود و بدون میل و برانگیختگیِ جنسی، ارتباط جنسی غیرممکن بنظر می رسد.

۲. اختلال نعوظ یا خیزش آلت (بلند نشدن آلت)

یکی از مهمترین اختلالات جنسی آقایان است. خطرناکترین است چون بیشترین اسیب را به زندگی خانوادگی می زند. نعوظ یعنی تورم و سفتی آلت در حدی که بتوان دخول را انجام داد و لازم نمی باشد که نعوظ کامل باشد، در حدی که بتوان دخول را انجام داد کافی می باشد.
مسایل روانی از جمله اضطراب و استرس می تواند منجر به اختلال نعوظ شود.

۳. انزال زودرس

شایع ترین اختلال جنسی مردانه می باشد. زمانیکه انزال در دوره‌ی پیش نوازی، قبل از دخول یا لحظه‌ی دخول یا بلافاصله بعد از دخول رخ بدهد بطوریکه خود فرد یا همسرش از رابطه‌ راضی نباشد و پیش از زمان دلخواه رخ دهد. اگر زیر ۳ دقیقه دخول با حرکات رفت و برگشتی شدید یا زیر ۱۰ حرکت رفت و برگشتی باشد باید حتما این قضیه مستمر باشد یا عود کننده باشد( یعنی یک دوره خوب باشد و یک دوره بد).

۴. واژن فوبیا

بعضی از مردان یک ترس شدید و غیر منطقی از داخل کردن الت خود به واژن همسر خود دارند و تصور آنها از واژن مثل این است که واژن چیزی شبیه گیوتین است که به محض اینکه آلت داخل واژن شد الت انها را قطع می کند. مردانی که واژن فوبیا دارند ۲ دسته هستند. دسته اول کسانیکه که ترسی از اینکه انگشت خود را داخل واژن بکنند ندارند و دسته دوم حتی می ترسند که انگشت خود را داخل واژن هم بکنند.

۵. انزال دیررس یا ارگاسم بازداری شده

از دیگر موارد اختلالات جنسی در مردان می تواند به انزال دیررس اشاره کرد. مشکلی بسیار نادر که بیشتر به دلایل فیزیولوژیکی رخ می دهد. یک پدیده ای بنام انزال واپس رو وجود دارد که یعنی فرد از زمان بلوغ هیچ انزالی را تجربه نکرده است. اما در انزال دیررس فرد انزال دارد اما این انزال بسیار دیر رخ می دهد و در بیشتر اوقات جوری است که فرد حس می کند می خواهد انزال شود اما نمی تواند و این قضیه به فرد فشار زیادی می اورد و ممکن است ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت طول بکشد تا فرد انزال شود.

پیشنهاد می شود که همراه با این مقاله، مقاله‌ی ۴مرحله پاسخ جنسی را نیز مطالعه نمایید.
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از پکیج بایدها و نبایدهای جنسی و در صورت داشتن اختلالات جنسی می توانید از پکیج درمان های جنسی استفاده نمایید.

فرشته همایونی
کارشناس ارشد روانشناسی بالینی