فوت و فن

اختلالات جنسی در مردان

اختلالات جنسی در مردان

آیا شما با اختلالات جنسی در مردان آشنا هستید؟ در این مقاله میخواهیم کلیه ی اختلالات جنسی در ردان را برای شما شرح دهیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید. بطور کلی رابطه ی جنسی دارای 4 مرحله می باشد، یعنی از وقتی که فرد میل به رابطه پیدا می کند تا زمانیکه ارضا شده و رابطه تمام میشود. مراحل رابطه جنسی عبارتند از:

 • میل جنسی

واژه‌ی میل دال بر مولفه‌های عاطفی و شناختی جنبه‌های اشتها اور رفتارهای جنسی است. ازین رو میل بیانگر افکار یا خیالپردازی‌هایی درباره‌ی ارتباط جنسی یا انگیزه های درگیر در فعالیت جنسی است که معمولا پاسخ‌های انگیختگی را بوجود می آورند. مرحله‌ی میل را شامل تخیلات درباره‌ی فعالیت جنسی و میل به فعالیت جنسی میدانند. مرحله میل ممکن است توسط محرک‌های مختلفی برانگیخته شود. این محرک‌ها ممکن است بیرونی( بینایی، شنوایی، چشایی یا بویایی باشند) مانند دیدن شریک جنسی و یا ممکن است درونی و پیامد رویدادهای شناختی باشند مانند فکر کردن در مورد محرک‌های ویژه‌ای که به نوبه‌ی خود، افکار یا خیالپردازی ها و یا احساسات ذهنی میل جنسی را بوجود می‌آورند.

 • مرحله‌ی برانگیختگی یا تحریک:

انگیختگی مستلزم تغییراتی برای نعوظ آلت، لیز شدگی مهبل و امادگی جهت پاسخ ارگاسمی است. این مرحله در نتیجه‌ی تحریک روانشناختی ( تخیل یا وجود شئی محبوب) یا تحریک فیزیولوژیکی ( نوازش یا بوسه) یا ترکیبی از هر دو ظاهر می‌شود. این مرحله احساس ذهنی از لذت جنسی و تغییرات فیزیولوژیک همراه با آن را شامل می‌شود. تغییرات عمده در جنس مذکر عبارتند از: تورم و نعوظ آلت تناسلی و تغییرات عمده در زنان عبارتند از: پرخونی رگ در لگن، لیز شدن و انبساط مهبلی و تورم اعضاء تناسلی خارجی. تهییج جنسی در زنان باعث افزایش جریان خون واژن و احتقان عدوقی می‌شود. علاوه بر ایجاد تنش جنسی، افزایش ضربان قلب، تتفس سریع، افزایش فشار خون، احساس گرمای عمومی، پرخونی پستان‌ها، انقباض عمومی عضلات بدن، دانه‌های ماکولوپاپولار قرمز رنگ روی پستان‌ها از تظاهرات این فاز است. در این مرحله کلیتوریس و لب‌های کوچک و بزرگ متورم شده، طول واژن بیشتر شده و رحم خود را به سمت بخش خارجی و بالای لگن میکشد. مرحله تهییج در مردان نیز شامل ترکیبی از اتساع شریانی آلت، افزایش جریان خون و انقباض جریانات وریدی است. این فرایندها موجب تراکم خونی در جسم غاری می‌شود که به نعوظ آلت مردانه و انقباض حشفه منجر می‌گردد‌‌. فرایند کلی برانگیختگی نیز با سفتی کیسه‌ی بیضه، بالا رفتن بیضه‌ها در کیسه بیضه، برجسته شدن نوک پستان و واکنش عمومی بدن نظیر بالا رفتن تنش عضلانی، فشار خون، ضربان قلب و میزان تنفس همراه می‌باشد‌.

 • مرحله ارگاسم( اوج لذت جنسی)

این مرحله مشتمل بر اوج لذت جنسی رسیدن همراه با آزاد شدن تنش جنسی و انقباض موزون ماهیچه‌های آلت تناسلی و ارگان‌های تولید مثل است. احساس ذهنی غیرقابل جلوگیری بودن انزال، آغاز ارگاسم در مرد است و در پی ان خروج منی رخ می‌دهد. ارگاسم مرد با ۴ یا ۵ اسپاسم نورون پروستات، کیسه‌های منی، مجرای ترشحی بیضه‌ها و پیشابراه همراه است. در زن ارگاسم با ۳ تا ۱۵ انقباض غیر ارادی در ثلث تحتانی مهبل و انقباض‌های قوی و مستمر رحم از عمق به طرف گردن رحم مشخص می‌شود و در هر ۲ جنس انقباض اسفنکتر داخلی و خارجی پدید می‌اید. ارگاسم ۳ تا۲۵ ثانیه طول می‌کشد و همراه با تیرگی خفیف هوشیاری است.

 •  فرونشینی

این مرحله عبارتست از احساس شل شدن عضلانی و آرامش کلی. در خلال این مرحله مردها نسبت به نعوظ و ارگاسم بعدی برای مدت زمان متغیری از نظر فیزیولوژیکی مقاومند. برعکس زنان ممکن است نسبت به تحریک اضافی تقریبا بلافاصله قادر به پاسخگویی باشند. گرچه دوره‌ی فرونشینی در زنان کوتاهتر از مردان است ولیکن طول این دوره در افراد مختلف برحسب فرد و سن او متفاوت است. اگر ارگاسم روی ندهد ممکن است ۲ تا۶ ساعت طول کشیده و با تحریک پذیری و ناراحتی همراه گردد ولیکن فرونشینی از طریق ارگاسم با احساس ذهنی خوشی، ارمیدگی کلی و تمدد ماهیچه ای مشخص است. پس از ارگاسم، مرد یک دوره‌ی ناگدازی دارد که ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. در این دوره مرد قدرت ارگاسم دیگری ندارد. در زنها دوره‌ی ناگدازی وجود ندارد و یک زن می‌تواند ارگاسم‌های متوالی و متعدد داشته باشد. در طی هر کدام از این مراحل، اختلالاتی در طول رابطه‌ی جنسی بوجود می‌آید که در ادامه‌ی مطالب انها رو شرح می‌دهیم. اطلاعات بیشتر و افزایش دانش جنسی می توانید آموزش مهارت های جنسی زناشویی را از سایت فوت و فن تهیه کنید. حال اگر در یکی از این مراحل مشکل و اختلالی ایجاد شود هر فرد می تواند اختلال خاصی را تجربه کند که ما در این مقاله به اختلالت جنسی در مردان اشاره خواهیم کرد.

چرخه پاسخ جنسی

 اختلال سردمزاجی مردان(میل جنسی کم‌کار یا پایین)

 • بطور کلی میل جنسی کم کار یا پایین یعنی: نبود یا کمبود (فقدان) خیالپردازی جنسی و نداشتن هیچ میلی نسبت به رابطه‌ی جنسی. ابعبارتی فرد هیچگونه خیالپردازی جنسی ای ندارد یا اگر دارد بسیار کم است که نمی تواند منجر به ایجاد یک رابطه جنسی شود. همچنین فرد هیچ میلی به رابطه جنسی ندارد.
 • فقدان یا کاهش علاقه به فعالست جنسی: فرد مثل قبل هیچ رابطه ی جنسی را نمی خواهد یا اگر میخواهد بسیار کم است و علاقه ای ندارد. همچنین علاقه ای به ضروع یک رابطه را ندارد و اگر همسرش از او خواست که وارد رابطه شود این رابطه را پذیرا نمی باشد.

نکته

میل جنسی پایین علت اصلی سایر اختلالات جنسی در مردان یا زنان است که حداقل نیمی از مشکلات جنسی بوسیله‌ ی میل جنسی پایین ایجاد می شوند. اغلب اوقات اگر میل جنسی پایین باشد، احتمالا برانگیختگی (تحریک) هم ایجاد نمی شود و بدون میل و برانگیختگیِ جنسی، ارتباط جنسی غیرممکن بنظر می رسد.

 اختلال نعوظ یا خیزش آلت (بلند نشدن آلت)

یکی از مهمترین اختلالات جنسی آقایان اختلال نعوظ یا بلند نشدن آلت تناسلی است. اختلال نعوظ خطرناکترین است چون بیشترین اسیب را به زندگی خانوادگی می زند. نعوظ یعنی تورم و سفتی آلت در حدی که بتوان دخول را انجام داد و لازم نمی باشد که نعوظ کامل باشد، در حدی که بتوان دخول را انجام داد کافی می باشد. مسایل روانی از جمله  می تواند منجر به اختلال نعوظ شود.

چگونه بتوانیم اختلال نعوظ را تشخیص دهیم

حداقل باید یکی از نشانه های زیر در تقریبا تمام فرصت های فعالیت های جنسی (تقریبا 75% تا 100%) تجربه شده باشد. نشانه ها عبارتند از:

 • مشکل محسوس در رسیدن به نعوظ هنگام رابطه جنسی.
 • اینکه فرد مشکل داشته باشد و نتواند نعوظ خود را کنترل کند تتا فعالیت جنسی اش خاتمه یابد.
 • کاهش محسوس در سفتی نعوظی

نکته

نشانه ها باید 6 ماه تدوام داشته باشد تا فرد به اختلال نعوظ مبتلا شده باشد.

 انزال زودرس

شایع ترین اختلال جنسی مردانه انزال زودرس می باشد. زمانیکه انزال در دوره‌ ی پیش نوازی، قبل از دخول یا لحظه‌ ی دخول یا بلافاصله بعد از دخول رخ بدهد بطوریکه خود فرد یا همسرش از رابطه‌ راضی نباشد و پیش از زمان دلخواه رخ دهد. اگر زیر ۳ دقیقه دخول با حرکات رفت و برگشتی شدید یا . باید حتما این اتفاق مستمر باشد یا عود کننده باشد ( یعنی یک دوره خوب باشد و یک دوره بد).

چگونه بتوانیم اختلال انزال زودرس را تشخیص دهیم

 • اگر بطور مداوم یا عود کننده ( در حین فعالیت جنسی) فرد انزال داشته باشد موقعی که تقریبا یک دقیقه بعد از دخول واژنی گذشته باشد.
 • قبل از اینکه به دلخواه خود فرد باشد انزال رخ دهد.
 • اگر زیر ۱۰ حرکت رفت و برگشتی فرد انزال شد.

نکته

این نشانه ها باید 6 ماه تداوم داشته باشند و تقریبا در حدود 75% تا 100% موقعیت ها را شامل شود.

اختلالات جنسی در مردان

 واژن فوبیا

یکی دیگر از اختلالات جنسی در مردان واژن فوبیاست. بعضی از مردان یک ترس شدید و غیر منطقی از داخل کردن الت خود به واژن همسر خود دارند و تصور آنها از واژن مثل این است که واژن چیزی شبیه گیوتین است که به محض اینکه آلت داخل واژن شد الت انها را قطع می کند. مردانی که واژن فوبیا دارند ۲ دسته هستند. دسته اول کسانیکه که ترسی از اینکه انگشت خود را داخل واژن بکنند ندارند و دسته دوم حتی می ترسند که انگشت خود را داخل واژن هم بکنند.

انزال دیررس یا ارگاسم بازداری شده

از دیگر موارد اختلالات جنسی در مردان می تواند به انزال دیررس اشاره کرد. مشکلی بسیار نادر که بیشتر به دلایل فیزیولوژیکی رخ می دهد. یک پدیده ای بنام انزال واپس رو وجود دارد که یعنی فرد از زمان بلوغ هیچ انزالی را تجربه نکرده است. اما در انزال دیررس فرد انزال دارد اما این انزال بسیار دیر رخ می دهد و در بیشتر اوقات جوری است که فرد حس می کند می خواهد انزال شود اما نمی تواند و این قضیه به فرد فشار زیادی می اورد و ممکن است ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت طول بکشد تا فرد انزال شود.

بحث و نتیجه گیری

نکته ی قابل توجه این است که تمام اختلالاتی که در این مقاله شرح دادیم قابل درمان می باشد. فقط کافیست که فرد بداند چه اختلالی دارد و روش های درمان اختلال خود را بداند. حال برای صرفه جویی در وقت خود و پرداخت هزینه های اضافی می توانید از پکیج درمان های جنسی استفاده کنید تا به راحتی بتوانید مشکلات جنسی خود را حل کرده و به یک رابطه جنسی رضایت بخش دست یابید.  

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.