فوت و فن | آموزش آنلاین

آموزش خیاطی بدون نیاز به دانش اولیه

هنر خیاطی چیست ؟

خیاطی هنر طراحی ، برش ، نصب و تکمیل لباس است. کلمه خیاط از زبان فرانسوی به معنای برش آمده و در قرن چهاردهم در زبان انگلیسی و به صورت آموزش خیاطی ظاهر شد. بسیاری از مردم نمی دانند که هنگام سفارش  لباس مانند کت و شلوار  برای اولین بار چه انتظاری باید داشته باشند و این می تواند سبب دلهره و نگرانی شود.

همانطور که می دانید، خیاطی به سرعت به یک مهارت مفید در دنیای مد امروز تبدیل شده و روز به روز بر محبوبیت آن افزوده می شود. در حالی که خیاطی قبلاً مهارتی بود که تقریباً همه می دانستند ، با تولید انبوه لباس های ارزان قیمت و سایر اقلام مدتی از مد افتاد اما دوباره با روی کار آمدن مزون ها و توجه به دوخت و دوز های خانگی رونق گرفت .

اهمیت آموزش خیاطی

 

خیاطی

 

شما می توانید برای خود لباس بدوزید، طرحی خاص و متفاوت نسبت به مدل های موجود در بازار. اما قبل از رسیدن به آن مرحله ، می توانید لباس هایی را که قبلاً دارید تعمیر کنید! به عنوان مثال در دکمه یا درز تغییر ایجاد کنید . بار ها ممکن است پیش آید که   یک لباس خریداری کرده اید که قسمتی از آن  خیلی گشاد و یا خیلی تنگ است .

اگر برخی از مهارت های اساسی خیاطی را بدانید و یا به طور مختصر آموزش خیاطی گذرانده باشید ، می توانید در لباس های خود کمی تغییر ایجاد کنید تا بیشتر مناسبتان گردد.! پس از گذر از این مراحل به مرحله دوخت کامل لباس خواهید رسید ، حال دیگر می دانید براساس اصلاح و ترمیم های قبلی و تجربه ای که کسب کردید،  چه کاری باید انجام دهید و چه کاری نباید انجام دهید.

دوختن لباس ممکن است یک کار بزرگ به نظر برسد ، اما حتی کسانی که تازه  خود را شروع می کنند هم می توانند این کار را انجام دهند! لباس ها در واقع پروژه های عالی برای مبتدیان هستند ، به شرطی که شما یک سبک ساده و پارچه ای با کاربرد آسان انتخاب کنید. این نکات برای افراد مبتدی در دوخت لباس کمک می کند.

نکته اصلی در دوخت لباس این است که با آن به عنوان یک سری اجزای سازنده رفتار کنید. هر مولفه ممکن است چندین مرحله داشته باشد که به ترتیب خاصی تنظیم شده و بر اساس یکدیگر بنا شده اند. پس از تکمیل یک بخش، به سراغ قسمت دیگر بروید  تا لباس شما تمام شود .

آموزش خیاطی مرحله به مرحله

مرحله 1: الگو و پارچه خود را انتخاب کنید

اگر تازه کار هستید حتما یک لباس ساده انتخاب کنید. انتخاب پارچه نیز یک کار بزرگ است زیرا برش و دوخت پارچه ها با هم تفاوت دارد و اگر از پارچه هایی که دوخت سختی دارند برای شروع استفاده کنید احتمال دارد لباس نهایی شما به زیبایی که انتظارش را داشتید در نیاید. دوخت پارچه های نخی و پنبه ای نسبت به پارچه های ابریشمی یا سنگین آسان تر است.

مرحله 2: الگوی خود را آماده کنید

هنگامی که الگوی لباس خود را انتخاب کردید ، می توانید الگوی خود را برای اجرا آماده کنید. الگوی خود را باز کنید و تمام قطعات الگوی مورد نیاز را پیدا کنید. برای یک لباس ساده ، این الگو ممکن است شامل جلوی لباس ،  پشت لباس ، یقه ، آستین عقب و جلو و بازو و… باشد. اکثر الگوها لیستی از قطعات الگو را ارائه می دهند ، که دقیقاً نشان می دهد به کدام قطعه نیاز دارید.

برای شروع کار می توانید از الگوهای آماده که در فروشگاه های اینترنتی یا دوخت لباس استفاده کنید.

اگر نمی خواهید از الگو برای دوخت لباس خود استفاده کنید ، می توانید با استفاده از لباسی که از قبل دارید الگوی ساختگی ایجاد کنید. لباسی را که دوست دارید و متناسب با شماست پیدا کنید و از طرح کلی آن برای ایجاد الگوی خود استفاده کنید. لباس نهایی شما به همان سبک لباسی است که به عنوان الگو از آن استفاده کرده اید.

مرحله 3: پارچه خود را آماده و برش دهید

پارچه را بشویید. برای از بین بردن چین و چروک یا لکه ها قبل از دوختن ، شستن پارچه مهم است. پس از شستشو و خشک شدن ، با استفاده از اتو آن را صاف کرده و برای خیاطی آماده کنید.

سپس ، طبق الگوی کشیده پارچه را روی میز کار قرار دهید .

مرحله4: قرار دادن قطعات الگو

تکه های الگو را روی پارچه قرار دهید. خط دانه و هر قطعه ای را که باید ببرید را علامت گذاری کنید.

جهت پارچه فراموش نشود: اگر پارچه شما چاپی جهت دار مانند گل های ساقه ای دارد وباید  همه گل ها جهت یکسانی داشته باشند. مطمئن شوید که قطعات را درست چیدید. قطعات الگو  را به پارچه خود سنجاق کنید  و در آخر برش دهید!

پارچه خود را صاف بگذارید یا اگر بلند است از وسط تا بزنید .چند سانت پارچه اضافه از بغل ها برای جای درز با تعمیر بگذارید.

مرحله پنجم: قسمت ها علامت گذاری شده را بدوزید.

اگر لباس شما مانند بسیاری از لباس ها به زیپ نیاز دارد  بهتر است که قبل از دوختن جلو و پشت لباس ، زیپ را قرار دهید

روش های مختلفی برای قرار دادن زیپ وجود دارد . در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم :

ساده ترین گزینه  گذاشتن زیپ در مرکز است که گاهی اوقات آن را زیپ راه آهن نیز می نامند.

گاهی ممکن است نیاز به استفاده ار زیپ مخفی باشد و یا سفارش دهنده تمایلی به مشخص بودن زیپ نداشته باشد که باید از زیپ مخفی استفاده کرد.

 

 

منابع:

 

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.